E-Dergi Oku 

Sürdürülebilirlik Yolculuğunda Yenilenebilir Enerji Kullanımı (1.Bölüm)

Sürdürülebilirlik Yolculuğunda Yenilenebilir Enerji Kullanımı (1.Bölüm)

16 Temmuz 2021 | KONUK YAZAR
167. Sayı (Temmuz-Ağustos 2021)
2.295 kez okundu

DİLEK AŞAN

Taksim Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Genel Müdürü

Global Raporlama Uzmanı

Son yıllarda giderek daha sık duymaya başladığımız sürdürülebilirlik kavramı, yenilenebilir enerji tanımına farklı bir boyut getirdi. Sürdürülebilir enerji ve yenilenebilir enerji ifadeleri kimi zaman birbirinin yerine kullanılsa da aralarında bazı farklar bulunuyor. Zira, bir enerji kaynağının yenilenebilir olması onu bazı durumlarda sürdürülebilir yapmayabilir. Örneğin güneş ve rüzgarı sonsuz enerji kaynağı olarak kabul edebilir ve yenilenebilir olarak değerlendirebiliriz. Fakat güneş tarlaları için tarım arazilerinin yok edilmesi, rüzgar türbinlerinin kuş ölümlerine sebebiyet vermesi gibi durumlar sürdürülebilirlikle pek bağdaşmaz. Bu nedenle, enerjide sürdürülebilirliği doğru anlamamız gerekiyor.

Enerji insanoğlunun varoluşundan itibaren en önemli ihtiyacı olmuştur. Yüz binlerce yıl boyunca bu ihtiyacı kas gücüyle karşılamaya çalışmıştır. 18. yüzyıla gelindiğinde ise milyonlarca yıldır toprak altında kullanılmayı bekleyen fosil kökenli enerji kaynaklarını kullanabileceğini fark etmiştir. Fosil yakıtlar Sanayi Devrimi ile beraber insanlığı gelişim sürecinde çok faklı bir noktaya getirmiştir. Fakat bu kaynakların verimliliğini, dahası sürdürülebilirliğini tartışmaya başlamamız çok uzun sürmedi. Sadece birkaç yüzyıl sonra bu kaynakların fütursuzca kullanımından kaynaklı çok büyük küresel sorunlarla karşılaştık.

Bu da bizi daha temiz, güvenli ve en önemlisi de sürdürülebilir enerji kaynaklarını aramaya yöneltti. Fosil kaynakların yüksek karbon ayak izi artık tahammül edilecek seviyede değil. Küresel ısınma, iklim değişikliği ve bunların sonucunda silsile halinde meydana gelen yeni problemler, insanoğlunun geleceğini tehdit etmeye başladı. Bu nedenle enerji ihtiyacımızın karbon emisyonu düşük, çevre dostu kaynaklardan karşılamak artık bir lüks değil, çok önemli bir ihtiyaç haline geldi. Teknolojinin gelişmesiyle beraber fosil enerji kaynaklarına alternatif olarak düşünülen ve yenilenebilir olarak kabul edilen rüzgar, güneş, jeotermal, hidrolik, biyokütle ve dalga gibi kaynakları çok etkin şekilde kullanmaya başladık. Özellikle gelişmiş ülkelerde bu enerjilerin kullanımı oldukça yaygın.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle beraber bu kaynaklardan enerji üretmek de daha ucuz hale geliyor. Yani elimizde çok önemli bir maliyet avantajı da var artık. Peki bu kaynakların sürdürülebilir olup olmadığı ya da ne kadar sürdürülebilir olduklarını sorguladık mı hiç?

Yazının devamı için tıklayın 


 


İlginizi çekebilir...

2021-2030 Dönemi Kojenerasyonda Yeni Açılım Süreci Olacak

Türkiye'nin 2020 yılı sonunda 95.000 MW'a ulaşan kurulu elektrik kapasitesi içinde, en yüksek verimli enerji santralleri, toplamı 5.000 MW sev...
13 Nisan 2021

Paris Anlaşması'nın 5. Yılında

Paris Anlaşması'nın beşinci yılında 2050'de sıfır karbon hedefiyle değişen ve dönüşen bir dünya düzenine gelindi....
25 Ocak 2021

Atık Isıdan En Ucuz Maliyetle Elektrik Enerjisi Üretimi

21.yüzyılın ikinci on yılından itibaren küresel düzeyde tüm endüstrileri yakından ilgilendiren en büyük meydan okuma şüphesiz fosil yakıt kaynaklı kar...
23 Eylül 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.