E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Dalaman Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali Hizmete Açıldı

Dalaman Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali Hizmete Açıldı

15 Temmuz 2011 Cuma | HABERLER
86. Sayı (MAYIS - HAZİRAN 2011)
1.060 kez okundu

Türkiye’nin 6’ncı, Ege Bölgesi’nin en büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajı ve Hidro Elektrik Santralı (HES), 27 Mayıs 2011 tarihinde Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından törenle hizmete açıldı. Barajın bünyesindeki HES’le yılda 343 milyon kilovat/saat elektrik üreterek, yaklaşık 200 bin konutun ihtiyacı karşılanacak.
 
DALAMANMuğla’nın Dalaman ilçesindeki, Akköprü Barajı ve HES’in açılış törenine, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Muğla Valisi Fatih Şahin, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Çevre ve Orman Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin 6’ncı ve bu bölgenin en büyük barajının açılışı gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bu bölgenin taşkınlarını önlemesi için büyük bir faydası var. Taşkınları önleyecek. Bu baraj aynı zamanda büyük toprakları sulayacak ve elektir üretimi sağlayacağız. DSİ güçlü bir kurum bine yakın tesisi devreye soktu. Bu barajla birlikte 213 adet baraj ve göleti tamamlamış oluyoruz. Bu barajlarla 10 bin dekarlık araziyi suluyoruz. 2040-2050 yılına kadar içme ve kullanmaya suyunu sağladık. Bodrum Yarım adasının içme suyu sorunu kökünden bitirdik. DSİ büyük projelere imza atıyor. Önceden su akıyordu bizler bakıyorduk. Artık bütün suları değerlendirmek için 1600 HES kurulması için girişimler yapıldı. Bu HES’ler çok önemlidir.” dedi. 
 
Bakan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 1000 günden 1000 gölet projesini hazırlıklarını yapacaklarını kaydederek, “Muğla için çok projelerimiz var. Heybemiz dolu geldik. Muğla’da 615 bin hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapmış 28 milyon fidanı toprakla buluşturduk. bu senen 6 milyon 618 fidan toprakla buluşturulacak. Muğla’ya muhteşem bir kent ormanı kurarak yörük şenliklerini yapacağız. Burası muhteşem bir turizm bölgesi oluyor. Dalaman tanıtmak için muhteşem bir proje hazırlıyoruz. Şu dev tesis 1.4 milyar liraya mal oldu. Bu bölgede turistik tesisi yerleşim alanlarında bir daha taşkın olmayacak. Bu tesis bütün ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu. 
 
23 Haziran 1995 yılında ihalesinin yapılmasının ardından 20 Aralık 1995’te inşaatına başlanan Dalaman Akköprü Barajı ve HES, 2011 Mart ayında tamamlanarak su tutmaya başladı. Kaya dolgu tipinde inşa edilen Akköprü Barajı’nın gövde yüksekliği 112 metre, su depolama hacmi 384,5 milyon metreküp. Baraj yapılmadan önce yörede etkili olan sağanak yağışlarla çayın taşması sonucu Dalaman ve Ortaca ovalarında çok sayıda yerleşim birimi ve tarım arazisi su altında kalıyordu. Taşkın koruma, enerji üretimi ve zirai gelir artışı dikkate alındığında barajın Türkiye ekonomisine yıllık faydasının toplam 145 milyon lira olacağı açıklandı. Su tutmaya başlayan barajın bünyesindeki HES’le de ulusal elektrik sistemine yılda 343 milyon kilovat/saat elektrik katkısında bulunulacak. Bu enerjiyle yaklaşık 200 bin konutun ihtiyacı karşılanacak. NTF firması tarafından inşa edilen ve 2011 yılı birim fiyatıyla 1.4 milyar liraya mal olan Dalaman Akköprü Barajı ile 142 bin dekar tarım arazisi sulanacak. 
 
Projenin tamamlanmasıyla, 141 920 dekar alan sulanacak ve dekar başına 458 lira net gelir artışı sağlanacak. Turistik tesis ve yerleşim birimlerinin taşkın faydası yılda 40 milyon, arazinin uygun şartlarda sulanmasıyla tarımsal gelir artışının ise 65 milyon lira artış olacak. Enerji geliri de yılda 31 milyon lira olacak. Tesis ile sağlanacak yıllık milli gelir 145 milyon lira ve 4 bin 731 kişiye istihdam sağlanacak. 

 


İlginizi çekebilir...

Borusan EnBW, Saros Rüzgar Santrali için GE'yi Tercih Etti

GE Yenilenebilir Enerji, Borusan EnBW Enerji'nin Türkiye'deki 190 bin konutun enerji ihtiyacına karşılık gelen 138 MW'lık Saros Projesi iç...
19 Temmuz 2019 Cuma

Viessmann Bayileri Almanya'da Formula-E Yarışına Katıldı

Viessmann Türkiye tarafından düzenlenen gezi kapsamında, katılımcılar Berlin'de bulunan fabrikada Vitoplex serisi düşük sıcaklık kazanları ve Vito...
19 Temmuz 2019 Cuma

Türkiye LPG Tüketiminde Avrupa'da Birinci

Türkiye, otomobillerde LPG tüketiminde Avrupa'da birinci, dünyada ikinci sırada yer alıyor....
17 Temmuz 2019 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.