E-Dergi Oku 
TEKSAN

"Enerjimizi, Enerji Sektöründen Alıyoruz"

"Enerjimizi, Enerji Sektöründen Alıyoruz"

25 Ocak 2019 | SÖYLEŞİ
147. Sayı (Ocak-Şubat 2019)
850 kez okundu

Yetmiş yılı aşkın bir süredir iskele sistemleri alanında faaliyetlerini sürdüren Layher, kırkın üzerinde ülkede birçok sektöre hizmet veriyor. Hizmet vermiş oldukları sektörler içerisinde enerjinin önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Layher İzmir Bölge Müdürü Koray Kaygı, bu alana yönelik çözümlerini artırmak amacıyla Ar-Ge çalışmalarına dünya çapında edinmiş oldukları bilgiler ışığında hız kesmeden devam ettiklerini söylüyor.

KENDİNİZDEN VE LAYHER’DEN KISACA BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Makine mühendisiyim, üniversiteden mezun olduktan sonra meslek hayatıma satış alanında başladım. Isıtma, soğutma, tesisat ve üretim sektörlerinde belirli sürelerde satış alanında tecrübelerim oldu. Layher İskele Sistemleri ile 2016 yılında yollarımız kesişti. İzmir Bölge Müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim. Layher İskele’yi tanımak ve gelişim sürecini anlamak için şirketimizin temellerinin atıldığı 1945 yılına gitmek gerekir. Sektörde 70 yılı aşan deneyimimiz ve 40’ın üzerinde ülkede edinmiş olduğumuz tecrübe ve bilgi birikimimizle, sektöre yön vermenin haklı gururunu yaşıyoruz. İnsanların daha güvenli bir şekilde çalışmalarını önceliğimiz haline getirerek, dünya çapındaki çalışmalarımızla projelere değer katıyoruz. Bütün üretimlerimizi, Almanya’nın Stuttgart şehrindeki, %100 periyodik olarak kontrol altında tutulan, 380.000 m²lik alan üzerine kurulu tesislerimizde yaparak, dünya üzerinde 140 farklı  okasyona ürün sevkiyatı sağlıyoruz.

ENERJi SEKTÖRÜNE YÖNELİK SUNMUŞ OLDUĞUNUZ HİZMETLER VE UYGULAMALAR NELERDİR?

Enerji sektörü için doğrudan ve dolaylı olarak çalışmalarımız bulunuyor. Sahada birçok ekipmanın bir arada bulunması ve kompleks bir yapıya sahip olması geniş ürün yelpazesini, nitelikli
çalışma iskelesini ve geniş aksesuar ihtiyacını beraberinde getirir. 600'ü patentli olmak üzere 4.500 farklı ürünümüzle, her türlü yapıya kolay bir şekilde uyarlanabilir bir sisteme sahibiz.
Sektöre doğrudan malzeme tedariki ve dolaylı olarak çözüm ortaklarımızla yani, kurmuş olduğumuz partnerlik yapımızla müşterilerimize geniş çaplı hizmet sağlıyoruz. Asıl işimiz, malzememizin kullanıcıyla tanışmasından sonra başlamaktadır. Keşif, projelendirme, eğitim, ilk kurulum süpervizyonu ve proje esnasında gelişen talepler doğrultusunda vermiş olduğumuz teknik desteklerle, sektöre deneyimlerimizi aktarıyoruz. Diğer önemli konulardan biri de çoğu sektörde olduğu gibi enerji sektöründeki tesislerin de zaman kaybına tahammülünün olmamasıdır. Bir günlük, hatta saatlik gecikmeler bile hem tesise, hem de ülke ekonomisine olumsuz olarak yansıyor. Bu durum, anlık önlemler alarak hızlı çözüm üretmenin ve doğru malzemenin doğru zamanda tedarikinin önemini karşımıza çıkartıyor. Türkiye’de Kocaeli ve İzmir’de bulunan, toplamda 8000 m²lik stok sahamızla hızlı aksiyon alıp, yüksek tonajlı taleplere doğru zamanda çözümler sunuyoruz.

HİZMET VERMİŞ OLDUĞUNUZ ALANLAR ARASINDA ENERJİ SEKTÖRÜNÜN PAYI NEDİR?

Enerjimizi, enerji sektöründen alıyoruz, dersem sorunuzun en net yanıtını vermiş olurum. Enerji sektörünün kıymetini ve önemini çok iyi biliyoruz. Bu doğrultuda, enerji sektörüne yönelik çözümleri arttırmak amacıyla Ar-Ge çalışmalarımıza dünya çapında edinmiş olduğumuz bilgiler ışığında hız kesmeden devam ediyoruz. Yenilikçi ve daha ergonomik ürünleri hayatımıza sokarken dikkat ettiğimiz en önemli konuların başında, 40 yıl önce üretmiş olduğumuz ürünler ile günümüzde üretiyor olduğumuz ürünlerin birbirleriyle tamamen uyumlu şekilde çalışmasıdır. Bu şekilde geçmişteki değerlerimize sahip çıkarak, Layher felsefesine uygun bir şekilde durdurulamaz bir sürekliliği sağlıyor ve yatırımcılarımıza yeni tip ürün maliyetleri çıkartmıyoruz. Bu durum, yapmış olduğunuz yatırımın değer kaybetmemesini sağlıyor. Genel itibariyle, geçmişteki deneyim ve bilgi birikimlerimizi, gelecek nesillerin daha iyi imkanlara sahip olabilmesi için, en efektif şekilde kullanmalıyız.

ÜRÜNLERİNİZİN ÖZELİKLERİ VE SAĞLAMIŞ OLDUĞU AVANTAJLARI NELERDİR? ÜRÜNLERİNİZİ DİĞER FİRMALARDAN AYIRAN ÖZELLİKLERİNDEN BAHSEDEBİLİR
MİSİNİZ?

Asla taviz vermediğimiz kalite anlayışımızla gündelik çalışmaları tam anlamıyla kolaylaştırarak; iskele kurulumunu daha güvenli ve hızlı bir hale getirmekte ve kullanım konforunu ön
plana çıkartmaktayız. Tüm bunları göz önünde bulundurarak dünyadaki en hafif ve dayanıklı iskele malzemesini üretiyoruz. Dünya çapındaki söz sahibi çelik üreticileri ve mühendislerimizin
yapmış olduğu çalışmalar sonucunda malzemelerin ağırlığını belirgin anlamda düşürüp yüksek dayanımlı özel bir çelik geliştirdik. Bu S460MH kalitesindeki çelik, Layher Lightweight felsefesini ön plana çıkarmakta. İskele hizmet maliyetlerinin %80’ini montaj, demontaj ve nakliye oluşturur. Yapılan çalışmalar, malzeme ağırlıklılarının azaltılarak kullanıcılarımızın montaj ve demontaj performanslarını %20 oranında arttırdığını ve nakliye kapasitesinin de %12 seviyelerinde daha etkin bir şekilde kullanıldığını açıkça gösteriyor. Aynı zamanda, çalışanların bireysel kaldırılabileceği maksimum ağırlıklar göz önünde bulundurularak çalışmalarımızı sürdürüyoruz, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na tamamen uygunuz. Bir diğer farkımız ise ürünlerimizin tüm komponentleriyle uluslararası geçerliliğe sahip DIBT (Deutsches Institut für Bautechnik) tarafından sertifikalandırılmış olmasıdır. Layher, DIN ISO 9001 sertifikasına sahiptir. Bütün ürünlerimiz EN12810 ve EN12811 standartlarına göre üretilmekte. Aynı kalitenin yıllarca sürdürülebilmesi için bu oldukça önemli bir noktadır.

YATIRIM PLANLARINIZDAN BAHSEDEBILIR MISINIZ? MEVCUT EKONOMIK KONJONKTÜRLE ILGILI GÖRÜŞLERINIZ VE ÖNGÖRÜLERINIZ NELERDIR?

İçinde bulunduğumuz ekonomik şartların ve döviz kurlarındaki hareketliliğin hayatımızın her alanında olumsuz yansımalarını görüyoruz. Akılcı tasarımlarımız sayesinde, daha az malzeme ile daha kısa zamanda projelerin hayata geçirilebilmesi için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Özellikle endüstri sektöründe yapılacak inovasyonların, ülkemizin refah seviyesini arttıracağına inancım tam. Bu sayede, sürdürülebilir büyüme ile iş olanakları artacaktır. Layher Türkiye ekibi olarak, her zaman daha iyinin arayışındayız. Çoğu sektördeki daralmaya inat, ekibimizi her geçen gün büyütüyor ve lokaldeki büyümelerin ülke ekonomisine doğrudan katkı sağladığını biliyoruz. İlerleyen süreçte hizmet ağımızı bir adım daha ileri taşıyabilmek amacıyla Ankara bölgemize bir depo açma planımız da var.

FİRMA OLARAK DÂHIL OLDUĞUNUZ YURT DIŞI PROJELERI BULUNUYOR MU? HEDEF OLARAK BELIRLEDIĞINIZ PAZARLAR HANGILERI?


Dünya çapında söz sahibi olmamız sayesinde, 40’ın üzerinde ülkede kalite ve hizmetlerimizden ödün vermeden projelerde yer alıyoruz. Yerli müteahhitlerimize yurt dışı projelerinde teknik destek, saha süpervizyonu, eğitim ve zamanında malzeme tedariki anlamında çözümler sunuyoruz. Uluslararası geçerliliğe sahip sertifikamız aracılığıyla 7 kıtada Layher markasını görmekteyiz. Markamızla bir şekilde yolları kesişen insanlar, yurt dışındaki proje ve seyahatlerinde markamızı gördükleri zaman, bir kez daha doğru markayı tercih ettiklerini ve kendilerini daha güvende hissettiklerini belirten geri dönüşler yapıyorlar. Bu pozitif geri dönüşler, doğru işler yaptığımızın kanıtı.

MÜŞTERI MEMNUNIYETI KONUSUNDA NE GIBI FAALIYETLERINIZ BULUNUYOR?

Birlikte çalıştığımız firmalarla yakınvtemas halindeyiz. Asıl işimiz, malzemelerin satışından sonra başlamakta. Firmaların daha güvenli ve sağlıklı çalışabilmeleri için malzeme tedariki sonrasında ve ilerleyen süreçlerde periyodik olarak eğitim organizasyonları yapıyoruz. Süpervizör ve teknik ekiplerimiz de sürekli olarak farklı projelerde keşifler ve denetimler yapmakta. Müşterilerimizin başarısı, şüphesiz ki bizim başarımızın yansıması. Bunu göz önünde bulundurarak doğru işin yapılması için büyük bir özveriyle ekip olarak çalışıyoruz.

SON OLARAK EKLEMEK ISTEDIKLERINIZ?

Sektörde yaşanan iş kazalarının büyük çoğunluğu, yüksekte çalışma kaynaklı. Yüksekte çalışma kaynaklı kazaların başında, iskelede yaşanan sıkıntılar geliyor. Her çalışanın bekleyen bir ailesi ve en iyi şartlarda çalışmanın her insanın en doğal hakkı olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda, insanların daha güvenli bir çalışma hayatı sürdürebilmesi için yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğimizi belirtmek isterim.


 


İlginizi çekebilir...

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

Türkiye'de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projelerine imza atmayı hedeflediklerini ifade eden ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu B...
6 Nisan 2020

Prof. Dr. Temel Kotil:'Birleşik Enerji Sistemi ile Yüzde 30 Verimlilik Sağladık'

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, enerji verimliği ve sıfır atık konusunda da önemli çalışmalara imza atıy...
9 Mart 2020

"GES Kurulumları Artarak Devam Edecek"

GES kurulumlarının artarak devam edeceğini ifade eden Smart Energy ve GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, yatırımcıların 2020 yılında; YEKA ...
22 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.