E-Dergi Oku 
TEKSAN

"Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Daha Çok Yatırım Yapmalıyız"

"Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Daha Çok Yatırım Yapmalıyız"

23 Mayıs 2019 | SÖYLEŞİ
150. Sayı (Mayıs - Haziran 2019)
2.250 kez okundu

Biyogaz, doğalgaz, singaz, çöp gazı ve diğer spesifik gazlarla çalışan yüksek verimli gaz motorları ile enerji sektöründe faaliyet yürüten Alternatif Power’ın Satış Müdürü Özgür Ay, dergimizin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin yeraltı kaynakları açısında zengin bir ülke olmamasına rağmen, yer üstü kaynakları açısından oldukça yüksek potansiyel sahip olduğunu belirten Ay, yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla yatırım yapılması gerektiği görüşünde.

Enerji sektörüne yönelik sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerden bahsedebilir misiniz? 

CE Alternatif Enerji A.Ş 1994 yılında kurulmuş bir firmadır. Kurulduğu günden itibaren başta enerji sektörü olmak üzere ülkemiz içerisinde birçok projeye katkı sağlamıştır. 2004 yılında, biyogaz, doğalgaz, singaz, çöp gazı ve diğer spesifik gazlarla çalışan yüksek verimli gaz motorları üreten ve dünya genelinde kalitesi bilinen GUASCOR SA ile Türkiye'yi kapsayan bölge için tek yetkili distribütörlük anlaşması imzalamış, bu bölgelerdeki projelere GUASCOR marka gaz motorları ve bu motorların yedek parça teminini ve servis işlerini üstlenmiştir. 2016 yılında GUASCOR SA’nın Siemens grubu bünyesine girmesi ile firmamız gaz motorlarını Siemens markası altında temin etmektedir. MCE Alternatif Enerji A.Ş, gaz motorlarının kalitesine satış ve satış sonrası müşteri güvenini de ekleyerek kısa sürede ülkemiz içerisinde kendisini kabul ettirmiştir.

Halen birçok projeye gaz motoru temin eden ve kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri kuran firmamız, 2011 yılından itibaren %100 hayvan gübresinden (tavuk ve büyükbaş) elektrik üretim tesislerinin anahtar teslim ve kurulumunu da yapmaktadır. MCE Alternatif Enerji A.Ş. olarak, enerji sektörüne öncelikle Siemens marka, yüksek verimliliğe sahip doğalgaz,
biyogaz, çöp gazı, singaz gibi gazlarla çalışıp ısı ve elektrik üreten gaz motorları sunmaktayız. Ayrıca yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği adına toplumu bilinçlendirmek için her türlü çalışmaya katkı sunmakta görevlerimiz arasındadır.

Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin enerjinin etkin kullanımı için sağlamış olduğu avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin temel amacı enerji verimliliğini sağlamaktır. Yani yakıt olarak harcanan bir enerjiden mümkün olduğunca yararlanmaktır. Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemeleri sayesinde elektrik üretimi sırasında oluşan ısı dışarıya atılmayarak, yeniden enerji üretiminde kullanılır ve toplam enerji üretiminin daha yüksek seviyelere ulaşmasını sağlar. Türkiye gibi enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan bir ülke için bu sistemler; enerji verimliği, mali açıdan tasarruf ve çevresel atıkların azaltılmasını sağlamaktadır. Sadece elektrik üretimi yapan bir gaz türbini kullandığı enerjinin düşük bir kısmını elektrik enerjisine çevirebilir. Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri ile bu oran çok daha yükse seviyelere ulaşabiliyor. Bu sistemler enerji maliyetlerin azaltılması konusunda oldukça katkı sağlamaktadır. Bu sistemlerin kulanım sayısı ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre doğru orantılıdır. Ülkemizde de bu sistemlerin giderek artacağı kanaatindeyim.

Biyogazdan elektrik üretimi Türkiye’de giderek yaygınlaşmaya başlayan bir konu? Ülkemizin bu alandaki elektrik üretim potansiyeli hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ülkemiz yeraltı kaynaklarından yoksun gibi görünse de (ki bu ayrı bir tartışma konusu) yer üstü kaynakları bakımından çok zengindir. Bu konuya ilişkin yayınlanmış çok sayıda bilimsel çalışma ve rapor bulunuyor. TMMOB (Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği) tarafında yapılan bir araştırmaya göre; sadece rüzgar enerjisinden elde edebileceğimiz enerji potansiyelimiz, ülkemizin mevcut kurulu gücünden fazladır. Biyogaz özelinde bakacak olursak, son elde edilen bilgilere göre ülkemizin biyokütle potansiyeli tamamen değerlendirilebildiği taktirde, yaklaşık 10 GW seviyesinde bir ener potansiyeli bulunduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin kurulu gücünün yaklaşık 90 GW olduğunu düşünürsek, söz konusu potansiyelin değeri daha iyi anlaşılabilir. Biz de bu potansiyelin bilinciyle yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Şu an firma olarak iki adet biyogaz tesisine sahip durumdayız.

Devamı için tıklayın


 


İlginizi çekebilir...

ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fayez: "Türk Mühendisliğini Global Enerji Pazarına Sunmalıyız"

Türkiye'de ve yurtdışında yeni ve çok daha kapsamlı enerji santrali projelerine imza atmayı hedeflediklerini ifade eden ENPRO A.Ş Yönetim Kurulu B...
6 Nisan 2020

Prof. Dr. Temel Kotil:'Birleşik Enerji Sistemi ile Yüzde 30 Verimlilik Sağladık'

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, enerji verimliği ve sıfır atık konusunda da önemli çalışmalara imza atıy...
9 Mart 2020

"GES Kurulumları Artarak Devam Edecek"

GES kurulumlarının artarak devam edeceğini ifade eden Smart Energy ve GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, yatırımcıların 2020 yılında; YEKA ...
22 Ocak 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.