E-Dergi Oku 

Antalya, ENEREX Fuarı ile Enerji Üssü Olacak

Antalya, ENEREX Fuarı ile Enerji Üssü Olacak

13 Şubat 2020 | HABERLER4.905 kez okundu

Yılın 12 ayı güneş alan Antalya, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması, yerli enerji üretimin yapılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına Antalya ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile öncülük edecek. 27-29 Şubat tarihleri arasında Anfaş Fuar ve Kongre Merkezi’nde ilk kez düzenlenecek Fuar, Antalya’yı Enerji Verimliliği üssüne dönüştürmeyi hedefliyor.
Ülkemiz, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında milli gelir başına tüketilen enerjinin 2023 yılına kadar, 2011 yılına göre en az yüzde 20 azaltılmasını hedefliyor. 6 farklı sektörde bulunan 55 adet eylemin hayata geçirilmesi ile 2023 yılına kadar 10,9 milyar ABD Doları yatırım ile kümülatif olarak 23,9 milyon ton eşdeğer petrol (MTEP) enerji tasarrufu sağlanması öngörülüyor. 2033 yılına kadar sağlanması beklenen tasarruf karşılığı ise 30,2 milyar Dolar.

Antalya ENEREX, “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı”na Katkı Sağlayacak…
ENEREX fuarı hakkında bilgiler veren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, “Antalya, ülke ekonomimiz için tarımdan turizme ve sanayiye kadar pek çok alanda ekonomik değer yaratıyor. Amacımız bu potansiyeli düzenlediğimiz fuarlar ile daha da arttırmak ve geliştirmek. Bu kapsamda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın ‘Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir’ mottosu ile uyguladığı ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’mıza Antalya’da, ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile katkı sağlamayı hedefliyoruz. Fuarımızda 40’ın üzerinde katılımcı firma yer alırken, 150’den fazla marka sergilenecek. Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl 2 ülkeden (Almanya, Çin ) 3 ayrı katılımcıyı, ziyaretçilerimiz ile bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Yurtiçindeki 30’un üzerinde şehirden gelecek ziyaretçiler ile 10,000’in üzerinde profesyonelin Antalya ENEREX Fuarı’nı ziyaret etmesini bekliyoruz.” dedi.
Ali Bıdı şöyle devam etti: “Turizmin, tarımın ve uzun zamandır ticaretin merkezi olan Antalya ‘da enerji her sektörün en büyük harcama gideridir. Bu giderler içinde yer alan elektrik maliyelerinin düşürülmesi noktasında, dünyada olduğu gibi, 12 ay güneş gören Antalya’mızda da, yenilebilir enerji kaynakların kullanılması, milli, yerli enerji üretimin yapılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına bu fuar ile öncülük etmek istedik. Antalya, ENEREX Fuarı ile enerji üssü olacak” dedi.

ENEREX, enerji maliyetlerinin düşürülmesine rehberlik edecek…
27-29 Şubat tarihlerinde düzenlenecek Antalya Enerex Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı'nın Türkiye'ye de bölge olarak Antalya’ya da büyük bir katma değer sağlayacağını belirten Proje Yöneticisi Ruhsar Gözde Yıldırım,: " ENEREX olarak fuar hazırlık çalışmalarımız dahilinde önceden yaptığımız görüşmeler sonucunda enerji üretimi ve verimliliği alanında uzman kişi ve kurumların fuarımıza katılmalarını sağladık. Bu konuda tüm ziyaretçilerimizedoğru, güvenilir, yeterli ve tam bilgilendirme yapacağımıza inanıyoruz. Enerjinin verimli ve düşük maliyetli kullanılması tüm sektörlerin önemsediği bir konu olmalıdır. Özellikle bölgemizdeki önemi sebebiyle başta Turizm sektörü olmak üzere bütün sektörlerimiz uluslararası alanda sürdürülebilir ve rekabetçi olmak için düşük maliyetli ve verimli enerji kullanmanın ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmalıdır.. Hazırlık çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz fuarlarda edindiğimiz bilgilerle turizm, tarım veya endüstri sektörünün en büyük sorununun enerji maliyetleri olduğunu bir kez daha gözlemledik. Sonuç olarak tarım , turizm, endüstri sektörleri vebireysel tüketiciler için ENEREX diyoruz. Elektirk Maliyetlerinizi düşürmek için ENEREX diyoruz. ENEREX fuarı olarak turizm, tarım, endüstri sektörlerinin ve bireysel tüketicilerin de enerji verimliliği konusunda bilinçlendirilmesi, farkındalık yaratılması, enerjilerini düşük maliyetle elde etmesini sağlamak adına yola çıktık.” dedi.

Enerji sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşları Antalya ENEREX’i destekliyor…
Antalya Uluslararası Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) tarafından ilk kez , 27-29 Şubat 2020 tarihlerinde Anfaş Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Antalya ENEREX Fuarı, Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER), Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) gibi enerji sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşları tarafından destekleniyor. Üç gün boyunca sürecek fuarda, enerji verimliliği ile enerji dönüşümüne ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik çalışmaların yanı sıra; Endüstriyel, tarım ve turizm sektörünün artan enerji maliyetleri de masaya yatırılacak. Fuara katılanlar, maliyetlerin en aza indirilmesi için neler yapılması gerektiğini de birlikte tartışma fırsatı yakalayacaklar.


 


İlginizi çekebilir...

Mars Logistics'ten 1 milyon Dolarlık GES Yatırımı

Mars Logistics, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaparak Avrupa Yakası'nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesini hayata geçiriy...
23 Eylül 2020

Viessmann'a Covid-19 Güvenli Üretim Sertifikası

Viessmann Manisa fabrikaları, almış olduğu önlemlerle, TSE tarafından Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme şartlarını yerine ge...
23 Eylül 2020

Sıfır Enerjili Bina

20. yüzyılla birlikte, enerji tüketimindeki artışın neden olduğu çevresel sorunlar ve ekonomik etkileri, enerjinin daha etkin kullanılmasına yönelik ö...
23 Eylül 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.