E-Dergi Oku 

GÜNDER: 'Dağıtık Enerji Yatırımları için Solar Teşvik Mekanizmaları Şart'

GÜNDER: 'Dağıtık Enerji Yatırımları için Solar Teşvik Mekanizmaları Şart'

14 Ocak 2020 | HABERLER1.811 kez okundu

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü GÜNDER, 14 Ocak 2020’de JW Marriott Ankara’da gerçekleştirilen 4. SOLARENA etkinliği ile “Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” raporunu kamuoyuyla paylaştı.

GÜNDER’in her yıl düzenlediği SOLARENA etkinliğinin dördüncüsü 14 Ocak 2020 günü Ankara’da gerçekleştirildi. “Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” başlıklı toplantının açılış konuşmaları, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, ERC Sistem Elektrik Genel Müdürü Ali Ercan, Elin A.Ş. Elektrik & Elektronik Mühendisi Aykut Gümüş tarafından gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardından, uzman konukların katılımıyla "Güneş Enerjisi Paydaşları için Yeni Teknolojilerle Gelen Fırsatlar" paneli düzenlendi. Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bengisu Özenç’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Değer Saygın, Endoks Enerji Genel Müdürü Alper Terciyanlı, TEHAD Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram ve PEM Enerji Genel Müdürü Şahin Bayram yer aldı.

“Güneş Çatı Sistemleri ve Depolama Uygulamalarının Ekonomik Analizi” raporuna göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının genelinde izlenebilen yeni kapasite yatırımlarındaki hızlı artış, gelişen teknolojiler ve genişleyen pazarlar ile birlikte hızla düşen fiyatlardan kaynaklanıyor. Geçtiğimiz 10 yıldaki seviyelendirilmiş enerji maliyetlerine şebeke ölçeğinde bakıldığında, FV uygulamalarında yaşanan yüzde 89’luk düşüşün diğer yenilenebilir ve fosil yakıt kaynaklarını geride bıraktığı görülüyor.

Yenilenebilir enerji teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin getirdiği maliyet düşüşleri bu alandaki yatırımları hızlandırırken sektördeki ilerlemeyi desteklemek için uygun finansman imkanlarının yanında tamamlayıcı teknolojiler ile iş birliğini destekleyecek mekanizmalar ön plana çıkıyor. Artık güneş enerjisi yatırımları odağındaki gelişmeler, FV (Fotovoltaik) + Depolama teknolojileri ile birlikte ele alınıyor.

Söz konusu sistem yatırımlarına ilişkin olarak, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, benzer karakteristiklere sahip hanelerdeki ölçümlerin temel alındığı fizibilite hesapları yapıldı. Temiz ve dağıtık küçük ölçekli enerji yatırımları için solar teşvik mekanizmaları uygulanarak düşük faiz-uzun vade imkanları ile bireysel ve kurumsal yatırımcıların desteklenebileceği belirlendi. Dünyada da gittikçe artan oranda talep gören FV + Depolama yatırımları, farklı teşvik mekanizmaları ile destekleniyor. Türkiye için önerilen teşvik paketleri ile hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların FV ve batarya birleşik uygulamalarında desteklenmesi hedefleniyor.

“Elektrik tarifeleri, FV ve depolama uygulamalarını desteklemeli”

Rapor, finansal ve çevresel maliyetlerin azaltılması için güneş enerjisi yatırımlarına; Güç alım anlaşmaları, Uygun kredi imkanları, Vergi indirimleri gibi teşvikler getirilerek depolama yatırımı düşünenler için ek destekler sağlanabileceğini belirledi. Yerel yönetimlere yönelik yenilenebilir enerji stratejilerine ve kanun tasarılarına da değinen çalışmada, elektrik tarifelerinin güneş enerjisi ve depolama uygulamalarının bir arada yapılmasını destekleyecek seviyede belirlenmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Sayaç-arkası kurulumların payının yenilenebilir enerjinin geleceğinde önemli bir rol oynayacağı düşünüldüğünde, batarya kurulumları ile birlikte ele alınan güneş sektörü, yakın gelecekte kritik bir önem taşıyacak.


 


İlginizi çekebilir...

Solarex İstanbul Fuarı 2021 Yılına Ertelendi

Solarex İstanbul Fuarı 2021 yılına ertelendi. Firma tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;...
20 Temmuz 2020

Üç Büyük Hastanede Viessmann Sıcak Su Kazanları Tercih Edildi

Toplam kapasitesi 113,6 MW olan Viessmann sıcak su kazanları, Prof. Dr Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi (Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi), Gözt...
20 Temmuz 2020

Viessmann Ailesi İklim için Harekete Geçti

Viessmann partnerleri ve çalışanları "Vi Move for Climate" projesinin ilk kapsamında bisikletle ve koşarak toplam 132.853 km kat ederek, 64.419 ağacın...
16 Temmuz 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.