E-Dergi Oku 

Küresel Isınma 2050'ye Kadar Beklemeyecek

Küresel Isınma 2050'ye Kadar Beklemeyecek

9 Mart 2021 | YAYINCIDAN
164. Sayı (Mart 2021)
2.920 kez okundu

EASAC Avrupa Bilim Akademileri Danışma Konseyi Enerji Program Direktörü William Gillett, “IPCC özel raporu, önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde sera gazı emisyonları hızlı bir şekilde azaltılmazsa, ortalama küresel sıcaklığın 1,5 ila 2 derecenin üzerine çıkacağını ve bunun iklimimiz üzerindeki etkilerinin felaket olacağını göstermiştir. Elbette, araştırmacılar 2030'dan sonra neler yapılabileceği üzerinde çalışmaya devam edecekler. Ancak, bugünün AB enerji mevzuatı, 2030'dan önce yapılması gerekenlere net bir şekilde odaklanmalıdır” açıklamalarında bulundu. Biyoenerji, hedeflerin basitleştirilmesi, binalar, entegrasyon, enerji yoksulluğu başlıklarını taşıyan açıklamaları Çevre sayfalarımızda okumanızı öneririm.

Yenilenebilir enerji yatırımları ve sektördeki gelişmelere yönelik sorularımızı yanıtlayan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı, 2020 yılında zorlu pandemi koşulları altında iki büyük rüzgar enerji santrali yatırımına ara vermeden devam ettiklerini, 2021 yılının ilk çeyreğinde tesislerin tamamen devreye girmesiyle Türkiye’de en büyük rüzgâr enerjisi kurulu gücüne sahip üretim şirketlerinden biri haline gelecekleri bilgisini söyleşimizde okurlarımız için paylaştı. İkinci söyleşimizi Kesir firmasının Teklif ve Satış Müdürü Ahmet Tuna Sözeri ile yaptık. Ahmet Tuna söyleşimizde; “Yurtdışında edindiğimiz tecrübeleri ülkemize kazandırmayı sürdüreceğiz” diyor.

Konuk Yazar sayfamızda Av. Ahmet Kılınç “01.07.2021-31.12.2025 Tarihleri Arasında İşletmeye Girecek YEK Belgeli Tesislere İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı”nı yazdı.

Arbiogaz Proses Mühendisi Elis Güneş Başpınar “Atıktan Biyogaz ve Enerji Kazanımı”, Enerji Sektörü Yönetici Doğan Sevük “Elektrikli Araçların Fosil Yakıtlı Araçların Yerini Almasının Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Etkileri” makaleleriyle içeriğimizi zenginleştirdi. Yazarlarımıza teşekkür ederim.

Binaların Enerji Verimliliği için Kapsamlı Araştırma
Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Beliz Özorhon yürütücülüğünde sürdürülen ‘’Prototip Bir Binanın Türkiye’nin Tüm Şehirlerine Yönelik Optimum Yalıtım Kalınlığının Stokastik Bir Yaklaşımla Belirlenmesi’’ başlıklı BAP projesi ile ülkemizdeki 81 kentte binalar için gerekli optimum yalıtım kalınlığı analiz edilerek enerji tasarrufunu ve enerji verimliliğini artıracak uygulamaların hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Enerji verimliliği sayfalarımızda yer alan tanıtımı ilgiyle okuyacağınız umuyor, sağlıklı ve güzel günler temenni ediyorum...

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan


 


İlginizi çekebilir...

Atıklardan Üretilen Geleceğin Yakıtı...

Küresel Isınma'nın etkilerini göstermeye başlaması devletleri ve devletler üstü kurumları harekete geçirdi....
12 Nisan 2021

Enerji Verimliliğiyle 2 Yılda 1 Milyar USD Tasarruf Sağlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez video konferans yöntemiyle katıldığı Belediyelerde Yenilenebilir ve Akıllı Enerji Uygulamaları Toplantıs...
22 Ocak 2021

Gelecek Yenilenebilir Enerjide

Dünyayı etkisi altına alan ve ekonomik açıdan pek çok etkilerinin görüldüğü COVID-19 salgınına rağmen, yenilenebilir enerji alanında rekor büyüme dikk...
20 Kasım 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.